18. 11. 2021

Cizinci dlouhodobé žijící v ČR nevyužívají služeb praktických lékařů

Většina cizinci, dalo by se říci 95% (možná i více) dlouhodobě žijící a pracující v ČR a které jsou v ČR zdravotně pojištěny podle zákona o veřejném zdravotním pojištění, nevyužívají služeb praktických lékařů. A tak, i v případě obyčejného nachlazení nebo jiné zdravotních potíži, neví co máji dělat a jak se postupovat.

Důvodem absence využívání služeb praktického lékaře, pro cizince dlouhodobě pracuji v ČR dle mně jsou strach z jazykové bariery, což může byt překážkou i tím hlavním důvodem odmítnutí registrace a poskytování služeb ze strany praktických lékařů. Samozřejmě nevylučuji i přetíženost doktoru v době pandemii, ale problém to nevyřeší a je to riziko ne jen pro cizince, ale i pro celou společnost.

Když volám praktickým lékařům v regionech, tak odpověď vždy zní stejně, že už novy pacienti nepřijímají a odkážou většinou na zdravotní pojišťovnu, což není řešením, jelikož zdravotní pojišťovna tento problém dnes vyřešit neumí.
Za celou dobu, co touto problematikou se zabývám, dalo by se říci bez problém to vyřešil v EUC Klinika Plzeň, když v záři pacientku objednal k praktické lékařce původem z Ukrajiny, na leden příštího roku.

V době pandemie, je hodně důležité mít praktického lékaře. Nová vláda by měla nad tím zamyslet, možná i způsobem, že by nařídit praktickým lékařům povinnost evidovat minimálně určeny počet cizinců.
Jazykovou problém je možné vyřešit přes zaměstnavatele nebo zařídit podobné řešení které už dlouhodobě využívám já, a to telefonicky na dálku, což je dost efektivní a fakticky vždy vyřeším překážku způsobnou jazykovou barierou.

Georgij Alanija

Text Widget

Aliquam erat volutpat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Integer sit amet lacinia turpis. Nunc euismod lacus sit amet purus euismod placerat? Integer gravida imperdiet tincidunt. Vivamus convallis dolor ultricies tellus consequat, in tempor tortor facilisis! Etiam et enim magna.