16. 3. 2020

Nova infolinka v době karantény a novy pravidla

Ke koronaviru bude fungovat nová infolinka 1212 a novy pravidla ze dne 15.3.2020

„Prosíme všechny občany, aby linku 155 využívali výhradně v případě ohrožení života!“ Ministerstvo zdravotnictví.

koronavirusCo přesně můžete dělat v karanténě, kterou vláda uvalila na Česko

Jen do práce a zpět a na nutné nákupy. To jsou stručně zbylé možnosti pohybu po území Česka.

Smím na ulici?
Podle platného usnesení lidé nemají opouštět domovy až na výjimky, mezi které patří: cesta do zaměstnání nebo nezbytná cesta za rodinou a blízkými osobami. Lidem je také podle usnesení dovoleno si dojít na nákup potravin, léků, kosmetiky a jiných zdravotních pomůcek.

Ministerstvo financí promine veškeré pokuty za pozdní podání daňového přiznání či kontrolního hlášení, posouvá se termín pro daňová přiznání na 1.7.2020

Úřady musí omezit úřední hodiny na maximálně 3 hodiny v pondělí až ve středu.

Stát dočasně znovuzavedl ochranu státní hranice s Německem a Rakouskem v období od 16. 3. do 4. 4.

Můžu si tedy dojít nakoupit?
Ano, ale jenom do některých obchodů. Otevřené už od sobotního rána mohou být jen obchody s potravinami, s drogerií, lékárny nebo čerpací stanice.

Povoleno je také využívání nezbytných bankovních a poštovních služeb.

Lidé by také měli dbát na to, aby při kontaktu s ostatními osobami ve veřejných prostorách měli odstup nejméně dva metry. Vláda rovněž upozorňuje na to, aby občané z hygienických důvodů platili platebními kartami.

Ne. Restaurace jsou už od soboty na deset dní zcela uzavřené.

Zákaz se také nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb. Jde třeba o provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny.

Otevřou autoservisy a STK, květinářství, zahrádkářské potřeby, pohřebnictví nebo prodej zdravotnických potřeb.

Sport nebo nějaká zábava?
Běžet můžete cestou do práce. Nebo jet na kole, a tak se vyhnout MHD.
Vláda už dříve zakázala návštěvy ve vnitřních i venkovních sportovištích s účastí nad 30 lidí, bazénech, fitness centrech, soláriích a saunách.

Na zdravotní procházku je možné vyjít. Ideálně pouze s lidmi, s kterými žijete. A je třeba u toho dodržet co možná největší odstup od ostatních lidí. Tudíž do lesa nebo do parku smíte. Ale dát si tam sraz s dalšími desítkami lidí je špatně, vysvětlil kabinet po nedělním zasedání.

Je možné vycestovat z Česka?
Ne. Jedině ve vymezených výjimkách za prací. A to prozatím až do stokilometrové vzdálenosti. Kromě toho udělila dříve vláda výjimku, kterou budou mít řidiči kamionů, piloti, vlakové čety, lodníci, příslušníci záchranných sborů i lidé, kteří pracují v blízkosti hranic v sousedních zemích.

Mohu poslat děti do školy a školky?

Jak jistě víte, školy od základních až po vysoké byly minulý týden uzavřeny. Vláda hodlá rodičům, kteří kvůli tomu pečují o své děti doma, prodloužit možnost čerpat ošetřovné. V této chvíli by jim nárok na dávku končil po devíti dnech, tedy již ve čtvrtek. Zatím také ošetřovné platí pro rodiče dětí do deseti let. Vláda zvažuje, že věkový limit navýší na 15 let.

Co hrozí, když nedodržím karanténu?

Pokud někdo nebude karanténu dodržovat, hrozí mu pokuta až 3 miliony korun. Kromě toho vláda také schválila návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové, podle kterého je šíření koronaviru trestným činem.

Text Widget

Aliquam erat volutpat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Integer sit amet lacinia turpis. Nunc euismod lacus sit amet purus euismod placerat? Integer gravida imperdiet tincidunt. Vivamus convallis dolor ultricies tellus consequat, in tempor tortor facilisis! Etiam et enim magna.