18. 3. 2022

Prezident ČR podepsal tři zákony, který by měli pomoct uprchlíkům z Ukrajiny

Ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že předloha uloží ukrajinským uprchlíkům hlásit místo svého pobytu v Česku. S vízem vydaným kvůli dočasné ochraně budou moci cestovat v celém schengenském prostoru

Uprchlíci z Ukrajiny budou moci v Česku také nejspíš už brzy pracovat bez pracovního povolení.
Zákon upravuje také vstup Ukrajinců do systému veřejného zdravotního pojištění.

S pondělí uprchlíci získají peněžní příspěvek, takzvanou humanitární dávku 5000 korun, a to i opakovaně. Domácnosti, které ubytují uprchlíky, by mohly dostat peněžitý příspěvek 3000 korun na osobu a měsíc, nejvýše však 9000 korun za měsíc.

Třetí zákon umožní školám zvýšit kapacity tříd kvůli dětským uprchlíkům.
Školská předloha především umožní uprchlíkům z Ukrajiny podat přihlášku na maturitní obory středních škol až do 5. dubna. Do nematuritních oborů by se mohli hlásit do 8. dubna. Zabývá se také umisťováním ukrajinských dětí do základních a do mateřských škol.

Text Widget

Aliquam erat volutpat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Integer sit amet lacinia turpis. Nunc euismod lacus sit amet purus euismod placerat? Integer gravida imperdiet tincidunt. Vivamus convallis dolor ultricies tellus consequat, in tempor tortor facilisis! Etiam et enim magna.