25. 3. 2021

Sčítání lidu povinnost i pro cizince s dlouhodobým s trvalým pobytem

28. března 2021 – aktualizace!
Český statistický úřad prodlužuje online fázi sčítání. Umožní tak sečíst se přes internet až do 11. května.

Sčítání lidu začíná o půlnoci z pátku 26.3.2021 na sobotu 27.3.2021 Od tohoto momentu do pátku 9.4.2021 bude možné vyplnit online elektronický sčítací formulář.

Ten, kdo formulář v těchto čtrnácti dnech nevyplní, se musí sečíst za pomoci tištěného formuláře, a to v období od 17.4.2021 do 11.5.2021

Formulář naleznete na webových stránkách scitani.cz nebo v mobilní aplikaci Sčítání2021. K přihlášení do formuláře je pak nutné zadat číslo platného osobního dokladu, jako je občanský průkaz či cestovní pas, a datum narození.

Sčítání se vyplňuje pro takzvané obvyklé bydliště, tedy místo, na kterém daná osoba fakticky žije. Nemusil to byt adrese trvalého bydliště

Formulář lze vyplnit i za další členy rodiny,

Sčítání je povinné ze zákona č. 332/2020 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2021. Povinnost sečíst se mají všechny osoby s trvalým pobytem nebo přechodným pobytem nad 90 dnů a osoby, kterým byl u nás udělen azyl (případně doplňková ochrana nebo dočasná ochrana). Patří sem i ostatní osoby, které jsou na území České republiky v rozhodný okamžik (půlnoc z pátku 26. března na sobotu 27. března 2021) přítomny.

Sečíst se tak musí třeba i cizinci, kteří mají v Česku trvalé bydliště, ale v době začátku sčítání v ČR nejsou, či třeba žadatelé o azyl, pokud jsou v rozhodné době na území České republiky. Za nezletilé děti může formulář vyplnit jiný dospělý člen domácnosti.

Zúčastnit se sčítání je zákonná povinnost. Pokud ji někdo nesplní, může dostat pokutu do výše deseti tisíc korun.

Text Widget

Aliquam erat volutpat. Class aptent taciti sociosqu ad litora torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos. Integer sit amet lacinia turpis. Nunc euismod lacus sit amet purus euismod placerat? Integer gravida imperdiet tincidunt. Vivamus convallis dolor ultricies tellus consequat, in tempor tortor facilisis! Etiam et enim magna.